Rozhovor s porotkyní Majfi

Představujeme první porotkyni Majfi, která spolu s dalšími vybere výherkyni Miss Ateliér Pod Vilami. S Majfi jsme udělali rozhovor, ve kterém se vám představí, ale i poradí začínajícím fotografům či modelkám.

1. Ahoj, v první řadě se nám prosím v krátkosti představ.

Ahooj jsem Majfi (alias Magdalena Jana Fiala…pfff a ted už asi spíte..). Bydlím v Praze a jako skoro každý správný pražák nejsem z Prahy. Jsem z Kutné Hory. A kdo jsem? Jsem trochu fotografka, dříve vizážistka, chvilku fotomodelka, dlouho onkologická sestra, pak jsem taky chaotik, megasmíšek, gerontobaletka, cvičím nějaký čas Tchaichi chuan. Jsem hrozně hlasitá, rychleji mluvím než myslím. Občas si naplánuju dvě schůzky najednou, občas přijdu na focení o týden dříve. Ano, opravdu, už se mi to stalo minimálně dvakrát. Miluju lidské příběhy a miluju barvy, ale nosím černou (jak jinak XD). Jsem beran a drak, no tak prostě všechno rychlostí světla, že? A všude se ztratím, jako všude- a  jako bonus pravá/levá taky nedávám XD, což milují moji lektoři baletu.

 

2. Jak dlouho fotíš?

Tak to je vlastně celkem krátká doba, ale velmi intenzivní. První fotak Fuji prosinec 2017. Ted mi to přijde jako století, ale je to strašně málo na to, co jsem stihla vyhrát i pokazit. Ale pravda je, že jsem se tomu věnovala třeba i 20 hodin denně. Do ted si třeba  pamatuji svůj první kurz retuší u Standy Petery, kdy jsem po kurzu byla tak strašně zoufalá ze svoji marnosti a nešikovnosti. Ale doma jsem nad tím seděla dalších pět/šest hodin a učila se jako o život, abych druhý den stíhala zbytek třídy. A pak ta Paříž (studovala jsem fotografii ve Speosu), další záhul jako blázen. Nejenom strašně moc informaci, ještě k tomu vše v angličtině… Než jsem si to přeložila v hlavě, tak už všichni byli jinde.. No asi nemám ráda jednoduché cesty XDXD. Nakonec jsem byla nějakým zázrakem druhá nejlepší ze třídy a můj editorial visel v prostorách školy.

Majfi

3. Focení tě živí, nebo máš mimo to i jiné zaměstnání?

Po návratu ze studia ve Francii jsem se chvíli vzpamatovávala a na přelomu září/říjen 2018 jsem otevírala vlastní fotostudio na beauty v Holešovicích. Tam mi to už začíná být pomalu malé, a budu se muset během letoška (spíš leden 2021) přestěhovat. S počtem zakázek roste tým. Takže ano,  focení se věnuji naplno a  líčení jsem vzdala. Ono totiž člověk může sedět na dvou židlích, ale někde se to projeví. Tak jsem to loni definitivně rozsekla.

 

4. Máš za sebou nějakou výstavu/fotky v časáku apod.?

První výstavu jsem měla během studia v Paříži. Druhou během stáže v Benátkách. Tam to teda také nebylo jednoduché. Aby se tam člověk dostal, musel posílat portfolio prací a na základě obodování vás tam buď pustí nebo ne. Vybrala jsem si jako mentora Vincenta Peters (v rámci letního masterclassu Veneziaphoto) a hlavní téma Fashion portrait. Během těch pár dní jsme dostali zadání a poslední den byla výstava všech studentů.

A k časopisům, zatím o mé fotky mají největší zájem v Austrálii a tam vychází třeba v časopise Like a lion, který je zaměřen hlavně na oblast beauty.

 

5. Co fotíš nejradši?

V každém případě je to beauty a makrobeauty. Jako vizážistka to mám nejvíce nakoukané, vím co chci a miluju to absolutně. Co jsem nečekala je láska k focení přehlídek. To teda je pro mě taková dávka adrenalinu a endorfinu.. Neskutečné, to je se mnou pak úplně k nevydržení XD,  tep 120 a mluvené slovo rychlostí světla. Kdo mě zažil na přehlídce, tak ví. Pak mám letos připravené výpravné modní editorialy.  A u čeho se naopak zrelaxuji a odpočinu si, tak je focení produktů a architektury. Klid a dlouhá příprava.  Jing a jang.

Majfi

6. Co fotíš nejmíň nejradši?

V dešti a zimě cokoli venku. Vyhýbám se svatbám a projektům, které nemám šanci ovlivnit.

 

7. Nikon nebo Canon?

Pokud jde o rozdělení na tábory, tak jsem Nikon ( a to 850 a Z6), ale miluju pořád Fuji a fotím s ní často nekomerční projekty. A ježíšek přinesl Mamiyu 645, ale tam jsem teda na úplném začátku cesty. No když na to takhle koukám, mohla jsem mít pomalu krásný byt na okraji Prahy XD. Fakt je, že díky praxi na onkologii vím, že žít se má teď, tady a néé někdy pak.

Majfi

8. Indoor nebo outdoor?

Určitě indoor. Já jsem ateliérovka. Tam má člověk maximální kontrolu nad vším. Ale už se od léta nebojím fotit venku XD.

 

9. Je pro tebe u fotomodelky důležitá výška?

Ano je, pokud je modelka vysoká, beru si na ní fotící boty (ano opravdu, mam boty 7-15 cm vysoké). Taky už to u mne mnoho lidí zažilo XD.

Majfi

10. Co by podle tebe měla splňovat vítězka Miss Ateliér Pod Vilami? 

Podle mě by se měla cítit hezká, být tolerantní, svá a originální, měla by prosazovat slowfashion a tvorbu českých návrhářů, měla by přemýšlet o zerowaste. Pleť by měla mít pěstěnou, dobře hydratovanou. Měla by to být osobnost.

 

11. Co bys poradila začínajícím modelkám a fotografům?

MODELKY – Tak za prvé a holky! tohle je nejdůležitější věc ve vašem životě! Mějte se rádi takové jaké jste! Máš moc pih? Neexistuje. Máš oči daleko od sebe? A viš jak je to boží? Řekl ti někdo, že máš křivé rty? Tak přesně na takové jsem fotila makro rtů které se dostalo do  semifinále. Můžu to vypisovat do nekonečna… Prostě holky jsme krásné a živé a zdravé. Čeho člověk na sklonku života lituje (a to někdy znamená ve dvaceti)? Toho, že si nevážil sám sebe a nemiloval se. Buď jsi krásná nebo po smrti XD.  A tak to je fajn, ne?

A čím krásnější slečny za mnou chodí, tím více se trápí nedokonalostí. Prostě blbost. Asi to budu někde školit. NO jasně, moje téma. Kdo mě zná, tak se musí smát, mě tohle vždycky nakopne.

Stručně dál: buď dochvilná nebo piš, že se zpozdíš, ptej se ostatních modelek na cizí fotografy (všichni se všema fotili a zkušené holky ti moc rády pomůžou), starejte se o pleť, na focení makrobeauty si skočte na úpravu obočí a depilaci horního rtu (opravdu), ptejte se fotografů na vše, co vám vrtá hlavou.

Majfi

FOTOGRAFOVÉ –  Milujete focení? Fotit, fotit a fotit. Já když nemám dva/tři dny focení a místo toho sedím u pc od nevidím do nevidím, tak jdu na hoďku na procházku a fotím třeba brouky, nebe, vajgly, prostě cokoli. Jde o cvik a rychlost, musíte poznat limity vašeho fotoaparátu. A druhá podstatná věc, ptejte se zkušených fotografů. A tím teď fakt nemyslím fcb a jeho báječné diskuze, kde se může rychle stát změna vaší profese z fotografa na kominíka na Bali. Ano, je tam i  spousta dementů, kteří vám mohou vzít chuť do focení. Myslím to tak, abyste si vybrali jednoho mentora, se kterým budete mít možnost konzultace a konstruktivní kritiky.

 

Zaujmula vás Majfi? Navštivte její webové stránky nebo soc. sítě . A pokud by jsi s ní ráda fotila, zkus štěstí v naší soutěži Miss Ateliér Pod Vilami (přihláška) a jako vítězka si to můžeš splnit.

Tags: , ,

Rubrika:

Autor článku: Monika Smutná

Čtěte dál...

nejsou