3. díl | Na jaře je všem líp vevnitř

Když si objednáte ateliér na dvanáct, myslíte si, že si v pohodě pospíte. Bohužel jste na moment zapomněli, že z hor se tam budete dostávat těžko a ještě navíc je vaše cestování po Praze delší (a dobrodružnější), než cesta do Prahy samotná. Odevzdaně tedy nastavujete budík na půl osmou s tím, že už se asi nikdy o víkendu pořádně nevyspíte.

Byl krásný  jarní den. Sluníčko svítilo, ptáci zpívali, stromy kvetly… A to je ten problém. Jen za hodinovou cestu do Prahy jsem napočítala tisíc pět set dvacet devět celých osm rozkvetlejch stromů. Bylo jich tolik, že i nealergičtí spolucestující začali šňupat Analergin po kilech a v příručních zavazadlech hledat inhalátory. Já naštěstí jeden vlastním. Naneštěstí jsem ho hned po loňským jaře ztratila. Tudíž mi nezbylo nic jiného, než se dýchavičně doplížit do foto ateliéru, připravená se při nejbližším výskytu alergenů ukrýt někam do bezpečí. I když bezpečí je v pylové sezóně dost relativní pojem. Proto jsem byla ráda, když se za mnou konečně zabouchly dveře a já se mohla svobodně nadechnout. A v tu chvíli jsem si uvědomila další neskutečnou výhodu ateliéru. Je naprosto antialergickej. A i když jsou fotky v rozkvetlém křoví fakt super a děsně originální, lepší je co pět vteřin nekýchat.

Tentokrát jsem měla domluvenou modelku, která už nějaké zkušenosti pózováním stačila nasbírat. Upřímně jsem z toho měla docela prdíky, protože přeci jen nejsem ten nejzkušenější fotograf, ani středně nejzkušenější, a trošinku vás rozhodí, když by modelka mohla mít větší ponětí o tom, co děláte, než vy sami. Proto jsem byla nadšená, když slečna, která do ateliéru dorazila (včas), byla naprosto trpělivá a ochotná zkoušet každý můj nápad. Protože jen, co jsem viděla nové figuríny na focení oblečení, hned jsem jeden dostala. O tom se každopádně můžete přesvědčit v galerii.

Opět jsem fotila v boudoir pokoji, který mě minule chytil a chtěla jsem se v něm ještě na chvíli zastavit. Nejvíc super je, že tenhle pokojík nemusí být jen takový, jaký je, když do něj vstoupíte. Nábytek si můžete volně přesouvat, pokud ho zas vrátíte na správné místo, takže když vám dopadá hezký denní světlo na jedno místo, nejste vázáni jen na věc, která je momentálně osvícena, ale můžete si tam šoupnout třeba pohovku. Vy máte hezký světlo, modelka má pohodlí a všichni jsou šťastný. Já jsem měla světlo nic moc, takže mi zase vypomohly daylighty, se kterýma jsem se minule naučila a teď se mi velmi hodily. S modelkou jsme fotily portréty a glamour. Jelikož byla děsně šikovná a pózovala tak, že každá její póza byla hezká (čímž se mi značně zvýšil problém udělat výběr fotek), nemusela jsem se vůbec snažit přemýšlet, jestli je vhodná doba zmáčknout spoušť, nebo jestli jí nemám nějak přenastavit pózu.

Pro mě, která jsem zatím fotila jen s kamarádkami, které do toho šly s: Ale budeš mi říkat, jak se mám tvářit, to bylo jako magie. Stihly jsme daleko víc, než jsem čekala a za daleko míň času. Za dvě hodiny jsme udělaly fotky na lůžku s nebesy, na gauči, který jsem minulé focení ani nevyužila, neodolaly jsme ani ateliérové houpačce a využily jsme i dva taburety, na které jsem měla zálusk už od minule. To hlavní, co jsem si ale chtěla vyzkoušet fotit, byly světýlka. Ty se prostě venku fotí strašně hloupě. Musíte dávat pozor, jestli vám moc nesvítí sluníčko, když se zatáhne, tak bývá moc tma… kdežto tady stačí maličko pozatáhnout závěsy a navodíte si dokonalou atmosféru pro jejich focení.

Každopádně jsem ani nepotřebovala tu třetí hodinu, kterou jsem ještě měla rezervovanou, poučená z minula. Možná to bylo tím, že všichni přišli včas, (Já dokonce o dvacet minut dřív!) možná tím, že už jsem nebyla tak vykulená a občas jsem i věděla, co dělat. Ono když už máte konkrétnější představu a můžete se soustředit jen na ni, přičemž pózování přenecháte modelce, je to o dost jednodušší. Předtím bych ani neřekla, jak moc to udělá a jsem moc ráda, že mi Káťa tuhle možnost nabídla a Johanka tak úžasně modelovala.

Tags: , , , , , ,

Rubrika:

Autor článku: Kateřina Janečková

Čtěte dál...

nejsou